Wigilia Paschalna

bp Adam Wodarczyk: Zmartwychwstanie jest źródłem prawdziwej radości

2019-04-19

Po zapadnięciu zmroku pod przewodnictwem metropolity katowickiego w archikatedrze Chrystusa Króla sprawowano liturgię Wigilii Paschalnej. Homilię wygłosił bp Adam Wodarczyk. Podkreślał w niej, że „zmartwychwstanie jest źródłem prawdziwej radości”.

– W tym momencie obchodzimy pamiątkę pierwszego zwycięstwa nad śmiercią, które odniósł Jezus Chrystus przez swoje zmartwychwstanie – mówił bp Wodarczyk. Odnosząc się do niezwykle bogatej liturgii słowa Wigilii Paschalnej kaznodzieja zwrócił uwagę na fragment listu św. Pawła do Rzymian, w którym Apostoł stwierdza, że „Chrystus powstawszy z martwych już więcej nie umiera, śmierć nad nim nie ma już władzy”. – W tym zwycięstwie Chrystusa uczestniczy każdy chrześcijanin, związany przez wiarę i chrzest autentycznie z Chrystusem. Jeśli nim jesteś, żyjesz życiem samego Boga, i to już teraz. Już teraz wkroczyłeś w sferę Bożą. To nowe życie, życie Boże jest ukryte, niewidoczne na zewnątrz, a jednak rzeczywiste, równie rzeczywiste, jak życie nasienia zagrzebanego w ziemi, które pewnego dnia osiągnie swój prawdziwy rozkwit – mówił.

Przypomniał również, że „żyjemy życiem samego Boga w Chrystusie” od momentu chrztu świętego. To właśnie w chrzcie świętym „zapoczątkowało się nasze zmartwychwstanie”. – I od tego momentu, w miarę jak umieramy dla grzechu – żyjemy coraz pełniej życiem samego Boga i już w tym życiu jesteśmy coraz bardziej zmartwychwstali – dodał po chwili. – Pełne zmartwychwstanie dokona się za progiem śmierci, w świecie samego Boga. Tam znikną wszystkie ograniczenia czasu i przestrzeni, cała zależność od cierpienia, nie będzie już bólu, żałoby i smutku – mówił pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej. Perspektywa zmartwychwstania jest dla chrześcijan źródłem radości niepodobnej do żadnej innej. Bp Wodarczyk zaznaczył również, że „znakiem autentycznego chrześcijaństwa jest „gaudete et exsultate”, do której zaprasza nas Zmartwychwstały Pan Jezus, czyli postawa ogromnego optymizmu, potężnej radości i wesela”. Zadał także zgromadzonym w katedrze wiernym pytanie o to, czy „moja i twoja twarz robi wrażenie twarzy człowieka już zmartwychwstałego”. – Prośmy Ducha Świętego, aby udzielił nam prawdziwej i nigdy niegasnącej radości, płynącej z faktu, że „Christus vivit” – Chrystus Zmartwychwstał i Żyje, jest źródłem naszej nadziei, a my, grzesznicy umiłowani przez Niego, Odkupieni Jego Drogocenną Krwią, już tu na ziemi przez wiarę i łaskę sakramentu chrztu świętego uczestniczymy w Radości Jego Zmartwychwstania – mówił.

Na bieżąco

Dane teleadresowe

Plebiscytowa 49A,
40-041 Katowice
katedra@archidiecezjakatowicka.pl
+48 (32) 251 21 96

Konta bankowe-ofiary

PKO BP I Oddział Katowice
ul. Damrota 23 40-022 Katowice
Wpłaty w złotych:
numer konta:
20 1020 2313 0000 3002 0019 1494
Wpłaty w euro:
numer konta:
PL 08 1020 2313 0000 3702 0522 9838
BIC (Swift): BPKOPLPW