Droga Krzyżowa ulicami Katowic

spod kopalni „Wujek” do katowickiej katedry

2019-04-13

Blisko 2 tysiące osób przeszło ulicami Katowic rozważając stacje Drogi Krzyżowej. Nabożeństwu, które rozpoczęło się przy krzyżu pod kopalnią „Wujek”, a zakończyło w katowickiej katedrze, przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

- Jesteśmy spod znaku krzyża. I bardzo byśmy chcieli, żeby ten znak był obecny w przestrzeni naszego życia – mówił abp Wiktor Skworc zwracając się do uczestników drogi krzyżowej. Przypomniał, że to jest znak naszego zbawienia i że tylko podążając za Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym możemy osiągnąć zbawienie. Całość rozważań drogi krzyżowej przeprowadzonej przez ulice Katowic była zorientowana wokół hasła: „Duch Święty, który umacnia miłość”. – Przy każdej stacji odnosiliśmy się także do Ducha Świętego, który nas prowadzi i powierzaliśmy Mu nasze troski i sprawy – mówił abp Skworc. Ks. Andrzej Nowicki, proboszcz parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Katowicach zachęcał, by nabożeństwo pasyjne stało się czasem osobistego rachunku sumienia i prowadziło "w Duchu Świętym na spotkanie z Prawdą, która w sakramencie pokuty i pojednania oczyszcza i wyzwala".

Podczas modlitwy proszono o łaskę nawrócenia dla tych, którzy zbezcześcili stacje drogi krzyżowej na panewnickiej Kalwarii, jak i krzyż przy kościele oo. Oblatów na Koszutce. Modlono się także o miłość, jedność, zrozumienie i wzajemną odpowiedzialność za siebie w rodzinach, proszono w intencjach studentów, jak i za wszystkich ochrzczonych, aby „odważnie głosili światu Chrystusa i Jego orędzie o wartości ludzkiego życia”. W pobliżu katowickiego aresztu śledczego modlono się za osadzonych i więźniów. Nie zabrakło także modlitwy w intencji zatwardziałych grzeszników z prośbą o nawrócenie. Całość nabożeństwa zakończyła się w Archikatedrze Chrystusa Króla, w której po odprawionej drodze krzyżowej wierni mieli okazję do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Równocześnie posługiwało w konfesjonałach kilkudziesięciu kapłanów z parafii w centrum Katowic. Na zakończenie nabożeństwa metropolita katowicki pobłogosławił także krzyż harcerski oraz tablicę 16. drużyny harcerskiej im. Żwirki i Wigury z Czyżowic.

ks. sk

Więcej o tym wydarzeniu